Gostujuća izložba ABC – Arhivska Barbara Celjska
ožujak 2019.
Povodom Međunarodnog dana žena 2019., Državni arhiv u Zagrebu ugostio je izložbu ABC – Arhivska Barbara Celjska nastalu kao plod suradnje Zgodovinskog arhiva Celje i Pokrajinskog muzeja Celje. Izložene su arhivske preslike i dokumenti koji govore o životnom putu Barbare Celjske, a koje se čuvaju u Mađarskom državnom arhivu, Arhivu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Hrvatskom državnom arhivu, Državnim arhivima u Zagrebu i Varaždinu, te u Arhivu Republike Slovenije. Izložene isprave oslikavaju Barbaru Celjsku kao suprugu i suvladaricu Žigmunda Luksemburškog, uglavnom kao zemaljsku gospodaricu koja nastupa kao sutkinja u zemljišnim sporovima feudalaca, te kao čuvarica pravnog poretka. Autor izložbe je dr. Aleksander Žižek.
Istim je povodom organiziran i okrugli stol od strane Veleposlanstva Republike Slovenije na kojem je namjera bila povući paralelu između Barbare Celjske i Veronike Desinićke. Veronika je pak, za razliku od Barbare, bila shvaćena kao objekt požude. Ono što je zajedničko ovim ženama jesu optužbe o čarobnjaštvu.
Predavanje Hrvatska u Prvom svjetskom ratu
studeni 2018.
Državni arhiv u Zagrebu organizirao je predavanje dr.sc. Željka Holjevca Hrvatska u Prvom svjetskom ratu koje se održalo u četvrtak, 8. studenog 2018. u Opatičkoj 29.
Kroz predavanje se moglo više saznati o ulozi Hrvata u Prvom svjetskom rata koji su ratovali na strani Austro-Ugarske boreći se na balkanskom, galicijskom i sočanskom bojištu. Mnogi se nisu vratili živi s bojišta ili su se vratili kao invalidi. U pozadini se skupljala humanitarna pomoć za vojnike i njihove obitelji, ali se u pozadini i sve više gladovalo kako je rat odmicao. Istodobno se Hrvatska našla u procjepu između opcije podjele dijelova svojega teritorija između Italije i Srbije u slučaju poraza i raspada Austro-Ugarske i opcije ujedinjena sa Srbijom na podlozi južnoslavenske ideje. Na kraju rata Austro-Ugarska se raspala, a hrvatski je narod ušao u Kraljevstvo SHS, kasnije Kraljevinu Jugoslaviju.
Proslava 110. obljetnice osnutka Knjižnica grada Zagreba, Muzeja grada Zagreba i Državnog arhiva u Zagrebu
prosinac 2017.
Središnja svečanost obilježavanja 110. obljetnice osnutka Knjižnica grada Zagreba, Muzeja grada Zagreba i Državnog arhiva u Zagrebu održana je na sam Dan Knjižnica grada Zagreba, u četvrtak 7. prosinca 2017. u Hrvatskom narodnom kazalištu. Tom je prigodom održan svečani program u režiji Ivice Buljana sastavljen od dramskih, baletnih i opernih dionica, te ulomaka iz predstave Tko pjeva, zlo ne misli i nastupa Zagrebačkih solista.
Tri ključne zagrebačke kulturne ustanove – Arhiv, Knjižnica i Muzej, utemeljene su 1907. na inicijativu Društva „Braća Hrvatskog Zmaja“.
Predstavljanje knjige Rukopisi Laure Papo Bohorete
studeni 2017.
Prigodom obilježavanja manifestacije Mjesec knjige 2017. Državni arhiv u Zagrebu nastavlja uspješnu suradnju s Historijskim arhivom u Sarajevu koji je objavio rukopise poznate sefardske književnice Laure Papo Bohorete, a povodom obilježavanja 450-e godišnjice dolaska Sefarda na Balkan. Tim je povodom organizirano predstavljanje trodjelnog izdanja Rukopisi Laure Papo Bohorete, prve bosanske dramska spisateljica židovskog podrijetla koja je pisala na jeziku ladino (ili judeo-español, kako ga još zovu), a u svojim djelima je opisivala život Jevreja Sefarda u Sarajevu i Bosni i Hercegovini.
Gostujuća izložba 410 generacija u pokretu i slici
svibanj 2017.
Obilježavajući 410 godina postojanja Klasične gimnazije u Zagrebu, Državni arhiv u Zagrebu je dvorištu zgrade u Opatičkoj ulici ugostio izložbu Gimnazije 410 generacija u pokretu i slici i time potvrdio neraskidivu vezu između ove dvije ustanove.
Gostujuća izložba Bogatstvo Arhiva Tuzlanskog kantona – nacionalno blago Bosne i Hercegovine
svibanj 2017.
Dne 11. svibnja 2017. u Državnom arhivu u Zagrebu otvorena je gostujuća izložba Arhiva Tuzlanskog kantona pod nazivom Bogatstvo Arhiva Tuzlanskog kantona – nacionalno blago Bosne i Hercegovine čiji su autori Selma Isić, Ešefa Begović, Saneta Adrović, Esaf Lević i Adnan Tinjić. Cilj Izložbe je široj javnosti predstaviti vrijednost kulturnog blaga pohranjenog u Arhivu Tuzlanskog kantona. Na dvadeset panoa prikazan je dio dokumenata i fotografija koji upečatljivo potvrđuju vrijednost pisane kulturne baštine neophodne za proučavanje prošlosti Tuzle i njene šire okolice. Najveći dio predstavljenog arhivskog gradiva pripada upravo fondovima i zbirkama koje su proglašene nacionalnim spomenicima Bosne i Hercegovine.
Najstarije arhivsko gradivo koje je pohranjeno u Arhivu potječe iz vremena osmanske uprave u Bosni i Hercegovini i najvećim dijelom je pohranjena u Orijentalnoj Zbirci koja sadrži vrijedne dokumente pisane osmansko-turskim i arapskim jezikom, a važne su za proučavanje bosanskohercegovačke prošlosti.
Značajan dio arhivskog gradiva koji je proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine potječe iz razdoblja austrougarske vladavine (1878.-1918.), a odnosi se na rad lokalnih upravnih tijela, sudova te obrazovnih i vjerskih institucija. Vrijednosni papiri čine poseban dio Izložbe satkan od reprezentativnih dokumenta kao što su novčanice, dionice, obveznice i police osiguranja. Dio istih proglašen je kulturnim dobrom od nacionalnog značaja.
Izložbu je otvorio gospodin Aleksandar Tolnauer, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske.
Promotivni film Državnog arhiva u Zagrebu
rujan 2015.
U ostvarivanju definirane misije, vizije i vrijednosti Državnog arhiva u Zagrebu napravljen je iskorak s izradom promotivnog filmskog materijala kojim se želi ukazati na djelatnost Arhiva i njegovo nastojanje da proizvodi cjelovite, točne i pouzdane informacije s dodanom kulturnom vrijednošću koje su od koristi cjelokupnoj zajednici.
Omogućavanjem uvida u djelatnost i način rada u našem Arhivu ostvaruje se komunikacije s korisnicima te se fokus stavlja na prikaz poslovnih procesa sa svrhom zadovoljavanja potreba korisnika i doprinosu ostvarenja svrhe Arhiva.
Promotivni film Državnog arhiva u Zagrebu nastao je u rujnu 2015. u produkciji Blank filmskog inkubatora, scenarij potpisuje Dario Juričan, dok je režiju i montaža izveo Josip Lukić.
U stvaranju filmskog materijala sudjelovali su djelatnici Državnog arhiva u Zagrebi i Muzeja grada Zagreba kojima zahvaljujemo na suradnji!
Potpisivanje Deklaracije o suradnji između Zgodovinskog arhiva Ljubljana i Državnog arhiva u Zagrebu
rujan 2015.
Suradnja između Državnog arhiva u Zagrebu i Zgodovinskog arhiva Ljubljana formalizirana je potpisom Deklaracije o suradnji u Zagrebu 18. rujna 2015. godine.
Potpisnici Deklaracije, Živana Heđbeli, ravnateljica Državnog arhiva u Zagrebu i Mitja Sadek, ravnatelj Zgodovinskog arhiva Ljubljana, izrazili su želju i interes za nastavak i daljnje razvijanje tradicionalno dobrih i prijateljskih odnose i organizaciji budućih zajedničkih projekata.
U okviru potpisivanja Deklaracije, organizirana je projekcija filma Arhivistika ni dolgočasna veda / Arhivistika nije dosadna znanost u režiji Žige Virca, snimljenog u produkciji Zgodovinskog arhiva Ljubljana prema scenariju Marjane Kos. Radi se o kratkom obrazovno – dokumentarni film iz 2010. koji približava široj javnosti slabije poznatu arhivsku djelatnost.
Predavanje Iskustvo povjesničara – istraživača arhivskih dokumenata
svibanj 2015.
Državni arhiv u Zagrebu organizirao je predavanje doc. dr.sc. Ivice Miškulina pod nazivom Iskustvo povjesničara – istraživača arhivskih dokuemenata koje se održalo u srijedu, 6. svibnja 2015. u Opatičkoj 29. Predavanje je moderirala viša arhivistica Zora Hendija, voditeljica Odjela za dokumentacijsko-informacijske poslove.
Ivica Miškulin rođen je u Slavonskom Brodu 1979., gdje je i završio opću gimnaziju. Na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu završio je 1997. studij povijesti i sociologije. Stupanj magistra znanosti (polje povijest) postigao je 2005. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a 2009. doktorirao je (polje povijest) na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu. Radio je u Hrvatskom institutu za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje u Slavonskom Brodu, a od 2011. zaposlen je u statusu docenta na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu (Odjel za povijest). Bavi se različitim temama iz hrvatske povijesti XX. stoljeća, s posebnim naglaskom na razdoblju između dvaju svjetskih ratova i razdoblju samostalne hrvatske države. O tome je objavio veći broj znanstvenih radova. Zadnju knjigu, Imas puska, imas pistol? o mirovnim operacijama Ujedinjenih naroda u zapadnoj Slavoniji, objavio je 2014.
Otvaranje dvorišta palače Erdödy – Drašković
ožujak 2015.
U želji da se što više otvori javnosti te predstavi svojim sugrađanima Državni arhiv u Zagrebu otvorio je svoje dvorište u nastojanju da Zagreb postane svjestan svog arhiva, njegovog gradiva te činjenice da se dokumenti važni za grad čuvaju u Arhivu i da su dostupni svima. Iz spomenutih je razloga upriličeno svečano otvorenje dvorišta palače Erdödy – Drašković u Opatičko 29 u četvrtak 26. ožujka 2015. Na svečanom otvaranju prisutnima se obratila ravnateljica Arhiva Živana Heđbeli, Snješka Knežević, jedna od najpoznatijih hrvatskih povjesničarka umjetnosti i glumac Kristijan Ugrina. Otvorenje su glazbenim nastupom uveličali violinistica Katarina Kutnar i gitarist Lovro Peretić.
Palača Erdödy – Drašković sagrađena je na temeljima gradskih zidina iz 13. stoljeća i najraniji dokument koji je pohranjen u Arhivu potječe upravo iz tog razdoblja. Radi se o ispravi o dodjeljivanju šume Svibje građanima Gradeca iz 1258. godine.
Državni arhiv u Zagrebu se nastoji ovim otvaranjem dvorišta što više približiti svojim sugrađanima, izaći iz okvira svoje uobičajene djelatnosti i rutina te pozvati Zagrečanke i Zagrepčane da i sami posjete naše dvorište, svoj Arhiv i upoznaju se sa širokim spektrom djelatnosti koje Arhiv obavlja, a sve u želji ne bi li ih taj posjet potaknuo da poklone ili pohrane svoje gradivo Arhivu kako bi neke buduće generacije mogle što bolje upoznati svo bogatstvo i raznolikost jedine hrvatske metropole.
Potpisivanje Deklaracije o suradnji između Arhiva Tuzlanskog kantona i Državnog arhiva u Zagrebu
rujan 2014.
Suradnja između Državnog arhiva u Zagrebu i Arhiva Tuzlanskog kantona uspostavljena je potpisom Deklaracije o suradnji 25. rujna 2014. godine.
Potpisivanje Deklaracije o suradnji između Historijskog arhiva Sarajevo i Državnog arhiva u Zagrebu
rujan 2014.
Suradnja između Državnog arhiva u Zagrebu i Historijskog arhiva Sarajevo uspostavljena je uz obilježavanje Međunarodnog dana arhiva 2011., a Deklaraciju o suradnji su 7. lipnja 2011. godine u Busa bezistanu potpisali Darko Rubčić u ime Državnog arhiva u Zagrebu i Sejdalija Gušić u ime Historijskog arhiva Sarajevo .
Suradnja se bazira na obostranim željama i interesima za nastavak i daljnje razvijanje tradicionalno dobrih i prijateljskih odnose i organizaciji budućih zajedničkih projekata.
U sklopu potpisivanja Deklaracije, Državni arhiv u Zagrebu otvorio je svoju izložbu Šetnja Zagrebom dokonog purgera autorice Ivane Prgin.
Potpisivanju Deklaracije i otvaranju izložbe prisustvovao je veliki broj uzvanika, a među njima i Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Valentin Inzko, predstavnici Veleposlanstva Republike Hrvatske u BiH, uprave Grada Sarajeva i Kantona Sarajevo.
Predstavljanje knjige Povijesni spomenici grada Zagreba. Fasije i oporuke. (1687. – 1696.). 24. svezak
prosinac 2007.
Krajem 2007. Državni arhiv u Zagrebu organizirao je predstavljanje knjige Povijesni spomenici grada Zagreba. Fasije i oporuke. (1687. – 1696.). 24. svezak autorice Branke Molnar.
U knjizi je objavljeno 145 transkribiranih isprava koje su zapisane u dva zapisnika gradečkog gradskog magistrata u razdoblju od 1687. do 1696. godine. Knjiga sadrži i pripadajuće kazalo imena, predmeta i mjesta.
Predstavljanje knjige Zagrebačka enciklopedija Ivana Ulčnika
studeni 2007.
10. studenog 2007., u sastavu 30. međunarodnog sajma knjiga i učila Interliber organizirano je predstavljanje knjige Zagrebačka enciklopedija Ivana Ulčnika.
Knigu je predstavila autorica Branka Molnar i ravnatelj Državnog arhiva u Zagrebu Darko Rubčić, uz asistenciju stručnih suradnica Katarine Horvat i Mihaele Topolovec.
Želite li zaviriti u prošlost Zagreba? Prošetati povijesnim centrom metropole ili saznati informacije o ljudima i događajima vezanim za Zagreb? Onda je Zagrebačka enciklopedija Ivana Ulčnika prava knjiga za vas jer predstavlja bogatu zbirku fotografija i zapisa o gradu Zagrebu i njegovim stanovnicima koje je sakupio Ivan Ulčnik, djelatnik gradske općine i suosnivač te dugogodišnji predsjednik Društva Zagrepčana. Zbirka je izuzetno bogat ilustrativni izvor za proučavanje prošlosti grada Zagreba u 19. i prvoj polovini 20. stoljeća., a knjiga sadrži cjelokupan analitički inventarni popis Ulčnikove zbirke i izbor fotografija iz njezina fundusa.
Obilježavanje 100. obljetnice osnivanja Državnog arhiva u Zagrebu
svibanj 2007.
Obilježavajući stotu obljetnicu institucionalnog čuvanja arhivskog gradiva Grada Zagreba i Zagrebačke županije ujedno se obilježavao i osnutak današnjeg Državnog arhiva u Zagrebu.
Tom je prigodom postavljena izložba 100 godina arhiva autorice Zore Hendije putem koje je prezentirana povijest Državnog arhiva u Zagrebu kroz pet razvojnih faza.
Svečanosti su prisustvovali pomoćnik ministra kulture Jasen Mesić, predsjednica Gradske skupštine Grada Zagreba Tatjana Holjevac, predsjednica Hrvatskog arhivističkog društva Deana Kovačec, dok su prigodne govore održali Darko Rubčić, ravnatelj Državnog arhiva u Zagrebu, Stjepan Čosić, ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva i Marijan Rastić, dugogodišnji ravnatelj Državnog arhiva u Zagrebu u mirovini.
Formalni dio svečanosti je završen predstavljanjem koncepta izložbe 100 godina arhiva Zore Hendije nakon čega se pristupilo razgledu same izložbe.